logo
 • GÖLCÜK
  Aile Konak Hastanesi
 • İLETİŞİM
  444 99 41
  • 29 KAS 16

  go to site Соль Для Ванн Закладки Смоленск Varikosel ve gerçekler

  go here Varikosel erkeklerde testislerden çıkan toplardamarların (venlerin) bozukluğudur. Bu toplardamarlar genişler kan göllenir farklı mekanizmalarla sperm üretimini bozar.

  http://download.michaelpink.co.uk/ass/chem-pahnet-mefedron.html Erkek kısırlığının en sık görülen ve düzeltilebilen nedenlerinin başında gelmektedir. Erkeklerin yaklaşık %20’sinde görülür. İlerleyici bir hastalıktır; testis gelişiminde gerilemeye; sperm yapımını bozarak kısırlığa neden olabilir.

  http://demo.daejos.com/malito/tafisycih.html Varikosel:

  • Sperm sayısında azalma
  • Sperm hareketlerinde bozulma
  • Sperm şeklinde (morfolojisinde) bozulmaya neden olabilir.

  анализ показывает спайс  

  Varikosel teşhisi ürolojik muayene ile konulabilir. Tanıda ikinci basamak, skrotal renkli doppler ultrasonografi tetkikidir. Bu tetkikle hasta damarların çapları, reflü varlığı, testiste hacim kaybı olup olmadığını kolaylıkla belirlenir.  Bundan sonraki aşama sperm tahlilidir. Varikosel; spermde sayı, hareket ve şekil bozukluğuna (morfoloji) neden olabilir. Sperm sayısı çok düşük ise hastada kanda FSH ve Testosteron seviyelerine bakmak gerekir. Eğer sayı 5 milyondan az ise: Genetik testler (Karyotip ve Y kromozom) yapılmalıdır.

  Hastaların yaklaşık %6’sında ağrı ve/veya testislerde rahatsızlık hissine rastlanır. Ağrı tek başına ameliyat gerektirmez; ancak başka yöntemlerle ağrı geçmez ise cerrahi tedavi düşünülebilir.

  купить Иней Ростов Varikosel tedavisi cerrahidir ve şu durumlarda yapılmalıdır:

  • Erkekte yapılan sperm tahlilinde (spermiogram) anormal bulgular varsa ve çocuk istiyorsa
  • Daha önce çocuk sahibi olmuş ancak şimdi olamayan ve varikosel tanısı almış hastalar
  • Bekâr ancak yüksek dereceli (2. ve 3. derece) varikoseli olan hastalarda varikoselin ilerleyici bir hastalık olması nedeniyle cerrahi tedavi gereklidir.
  • Ağrısı başka tedavilerle geçmeyen olgular

   

  Varikoselin günümüzdeki tedavisinde kasık bölgesinden yapılan yaklaşık 2-3 cm’lik kesi ile testis damarlarına ulaşılır ve mikrocerrahi yöntemi ile hasta damarları bağlanarak iptal edilir. Alternatif tedavi yöntemleri (embolizasyon vs) olsa da günümüzde mikrocerrahi en kabul gören ve en başarılı tedavi yöntemidir. Mikrocerrahi yöntemi ile hastalığın tekrar etmesi (nüks) ihtimali %1 iken, ameliyat mikroskopu kullanılmaz ise bu oran %15’dir. Ayrıca mikrocerrahi yöntemi ile yapılan ameliyat sonucunda 1. yılda gebelik oranı %40’ın üstündedir.

  Menide hiç sperm bulunmayan yani azospermili hastalarda yüksek dereceli varikosel varsa varikoselektomi ameliyatından yarar görebilirler.

  Ergenlik çağı öncesi çocuklarda rastlanan varikosele adolesan varikosel denir. Testiste atrofi varsa bu hastalara da varikoselektomi ameliyatı yapılmalıdır.

  Sağlıcakla kalın.